Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Soud s Alexandrem Skobovem
„Slávu a svobodu Ukrajině! Smrt vrahu Putinovi! Před tímto soudem odmítám povstat. Absolutně si ho nevážím. Neslouží zákonu, ale nacistické Putinově diktatuře,“ s těmito slovy vystoupil před ohlášením rozsudku 66letý opoziční politik Alexandr Skobov, jenž byl zatčen v Petrohradě 4. dubna 2024.
Byl obviněn z veřejného ospravedlňování terorismu kvůli příspěvkům o útocích, které 17. července 2023 poškodily Kerčský most. Alexandr napsal, že doufá, že most bude v budoucnu zničen docela.
Opozičník pravidelně vystupoval proti zmrazení konfliktu v Ukrajině a za obnovu ukrajinských hranic z roku 1991. 31. března 2024 v rozhovoru pro časopis Okno vyzval obyvatele, aby pomáhali ruským dobrovolnickým jednotkám, které bojují na straně Ukrajiny.
Při odchodu ze sálu Skobov vykřikl „Sláva Ukrajině! Smrt ruským agresorům!“
Osamělé protesty, demonstrace, represe
Chirurgyně z Udmurtska Olga Avdějevová dostala pokutu ve výši 120 tisíc rublů (asi 30 tisíc korun) za to, že dopsala slovo „fašisti“ pod písmeno „Z“, umístěné na fasádě Státní opery a baletu v Iževsku. Nebyl to první Olžin protest, Avdějevová pravidelně vystupuje proti válce na Ukrajině. Například v červnu 2023 byla zadržena, když protestovala s transparentem a tradičním ukrajinským věnečkem na hlavě.
Vyučující Petrohradské státní dopravní univerzity Dmitrij Burakov byl 2. dubna zadržen za „diskreditaci ruské armády“. Jako důvod posloužila jeho profilová fotka na sociální síti VKontakte, na níž byl ukrajinský státní znak a protiválečné heslo. Učitel byl s okamžitou platností propuštěn z univerzity a dostal pokutu 30 tisíc rublů (asi 7,5 tisíce kč).
„Etická komise“ Moskevské státní univerzity rozhodla o vyloučení studenta Olega Tarasova, který pojmenoval svou wifi „Slava Ukraine!“. Dříve proti němu bylo ze stejného důvodu zahájeno stíhání za „veřejnou demonstraci extremistické symboliky“ a strávil 10 dní ve vazbě.
Dne 4. dubna 2024 byl petrohradský fyzik Dmitrij Bogmut obviněn z šíření „dezinformací o ruské armádě“ na internetu a byl poslán do vazby do 3. června.
Hudebník ze Samary Andrej Šabanov, kterého policie zadržela v březnu 2024, byl obviněn z podněcování terorismu, hrozí mu až 7 let odnětí svobody. Do vynesení rozsudku bude pobývat ve vazbě. Dříve, v roce 2022, Šabanov dostal pokutu 60 tisíc rublů (asi 15 tisíc korun) kvůli protiválečným příspěvkům na internetu.
Novinářka Rádia Svobodná Evropa Alsa Kurmaševová zůstane ve vazbě další dva měsíce. Čelí dvěma trestním stíháním: za to, že se dobrovolně nezaregistrovala jako „zahraniční agent“, a za vydání dokumentární knihy „Ne válce. 40 Rusů, kteří vystupují proti invazi na Ukrajinu“, jež úřady vyhodnotili jako „šíření dezinformací“ o armádě. Podle prvního paragrafu Alse hrozí do 5 let odnětí svobody, podle druhého až 10 let.
Soudy i dále rozdávají pokuty za protiválečné nápisy na hlasovacích lístcích do prezidentských voleb. Například muž z Baškirska, který napsal na lístek protiválečné heslo a ukázal ho přítomným, dostal pokutu 45 tisíc rublů (11 tisíc kč). Soud to označil za „veřejnou diskreditaci ruské armády“.
Hnutí manželek mobilizovaných vojáků Cesta domů uspořádalo celostátní protiválečnou akci „Prázdné hrnce“, uskutečnila se 6. dubna. Organizátoři akci popsali následovně: „Mlaťte do hrnců, ať to je slyšet. Do každé rány vložte veškerou bolest, všechny emoce, negativní energii a bezmoc. Ať padne represivní režim této vlády! Ať se naši mužové vrátí domů! Věříme ve vás.“
Jedna z členek Cesty domů, Julija Demensijenková, byla zadržena v Petrohradě. Přišla na Martovo pole se zelenou stuhou, na níž byl nápis „Ne válce“.
Odmítli bojovat
Šichran Magamedalijev, ruský voják ze Zabajkalska, odmítl bojovat ve válce proti Ukrajině. Za nesplnění rozkazu odjet na Ukrajinu a zapojit se do bojů mu soud uložil 2 roky a 3 měsíce vězení.
Město mluví
Aktivisté partyzánského hnutí Oblava (čs. hon, razie) uspořádali protiválečnou akci. Pracovníkům iževského podniku Aeroskan, který vyrábí ruské drony, používané proti Ukrajině, poslali pohřební věnce. Jeden z aktivistů to okomentoval následovně: „Domníváme se, že pracovníci zbrojního průmyslu jsou hlavním pohonem války. Proto od nás zaměstnanci podniku dostali osobně adresované pohřební věnce. Bylo to upozornění, že by neměli pracovat pro válku.“
Ve městě Penza se objevily nápisy „Smrt putimskému režimu“, „Putin je vrah“ a „Zabijte Putina“.
Ve Voroněži neznámí aktivisté pokládají duhové vlajky na hroby účastníků války na Ukrajině. Pro mnohé příznivce války se jedná o urážku, jelikož hnutí LGBTQ je podle současných ruských zákonů „extremistickou organizací“.
V Petrohradě neznámí aktivisté umístili protiválečnou uměleckou instalaci. Je složena z beden s nápisy „Připraven k návratu domů. Doručen. Připraven k vyzvednutí“, což je narážka na rakve ruských vojáků, bojujících na území Ukrajiny.
Protesty na Krymu
Ve městě Jevpatorija aktivisté vysprejovali na asfaltu nápis „Kezlev“, což je historický název města. Vyjádřili tak naději na deokupaci poloostrova.
Kromě toho vyvěsili na nábřeží v Jevpatoriji letáky s textem v ukrajinštině „Krym čeká na osvobození od okupantů v roce 2024“.
Telegram kanál Krymský vítr zveřejnil také několik dalších fotografií z poloostrova. Poslali je anonymní krymští aktivisté, kteří bojují proti ruské okupační moci. Na fotkách jasně vyjadřují svůj protiruský postoj. Připojili k nim komentář: „Budeme pokračovat v odporu. Uděláme všechno, aby ukrajinská vlajka co nejdříve zavlála nad krymským parlamentem.“