Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Město promlouvá
Telegramový kanál hnutí Vesna zveřejnil další várku protiválečných nápisů a lístečků, jež se objevily v Moskvě, Jekatěrinburgu, Stavropolu, Mytiščích, Permu a dalších městech po celém Rusku. Hesla zní mj.: „Ne válce“, „Květiny jsou lepší než bomby“ či „☮=♡“.
Telegramový kanál hnutí Prober se! zveřejnil foto dalších protiválečných nápisů ze Stavropolu. Píše se na nich „Kocourek je proti válce. A co ty?“, „Miluješ válku – miluj i bídu!“, „Zlo“ a „No war!“.
Represe
Městský soud ve městě Velikije Luki na pět dnů zadržel mariupolského rodáka Bachtijora Jurčenka na základě paragrafu о demonstraci extremistické symboliky. Jurčenko se podle obvinění zdržoval na dvoře bytového domu v uvedeném městě (Pskovská oblast), kde „vykřikoval heslo ukrajinských nacionalistů, které je oficiálním pozdravem extremistických organizací“.
Třiapadesátiletá zdravotní sestra Jelena Nikolajenkova z Kaliningradu napsala v chatu na síti Telegram komentář: „RDS jsou fešáci.“ RDS (Ruský dobrovolnický sbor, ruská zkratka RDK) je vojenský útvar v rámci Ozbrojených sil Ukrajiny, který je zařazený na seznamu teroristických organizací a v Ruské federaci zakázaný. V noci z 1. na 2. srpna proběhla v Jelenině bydlišti domovní prohlídka, Jelena byla zadržena a bylo s ní zahájeno trestní řízení na základě paragrafu o schvalování terorismu. Soud rozhodl, že Jelena zůstane ve vazbě do 1. října.
Bloger z Krasnodarského kraje [Vadim Charčenko zveřejnil na svém kanálu YouTube video s názvem „Vydali jsme Cherson? Čí je to vina? Ruská vojska opouštějí Cherson. Šojgu, Surovikin, Stremousov, Saldo“. Bylo proti němu zahájeno trestní řízení podle paragrafů o veřejných výzvách k extremismu, „opakované diskreditaci ruských ozbrojených sil“, pomluvě a urážce věřících. Krasnodarský krajský soud blogera zadržel a umístil do vazby. Vadim Charčenko byl již dříve označen za zahraničního agenta.
Člen omské městské rady Dmitrij Petrenko zveřejnil ve svém osobním kanálu na Telegramu několik fotografií a videí o bombardování Mariupolu a o trpících dětech ve městě. Dne 30. července byl v nepřítomnosti (jelikož ihned po zahájení trestního řízení odjel z Ruska) odsouzen k sedmi letům v trestanecké kolonii na základě paragrafu o „vědomém šíření lživých údajů o ozbrojených silách Ruské federace“.
Dvaašedesátiletý historik a etnograf Sergej Rjabčikov zveřejnil na síti VKontakte příspěvek tohoto znění: „Požadoval jsem a požaduji okamžité ukončení ‚speciální operace‘ Ruska na území Ukrajiny“. Bezpečnostní síly Rjabčikova zadržely a několik dní držely na policejní stanici, kde mu bránily ve spánku. Soud ho potrestal pokutou 30 000 rublů (skoro 8 tis. Kč) podle paragrafu o diskreditaci ruské armády.
„Spousta místních je mrtvých, celkový zmar. Můžou za to ruští okupanti a samotná ruská vláda jako celek. Dějí se tu nelidské věci.“ Za tato slova na síti VKontakte byl Alexej Volskij z Nižegorodské oblasti zatčen podle ustanovení o ‚ šíření lživých údajů o armádě‘ a na základě psychiatrického posudku umístěn do léčebny na nucenou léčbu.
Pětačtyřicetiletý Ukrajinec žijící ve Smolenské oblasti (jeho jméno nebylo uvedeno) vystupoval proti válce na Ukrajině, „vyzýval ruské vojáky, aby složili zbraně a vstoupili do ozbrojených útvarů, které RF označuje za teroristické“ a dále „šířil lživé údaje o ozbrojených silách RF. Byl za to zatčen.
Pjotr Opalčik, pětačtyřicetiletý občan Ukrajiny v Rusku, se na sociálních sítích vyjadřoval proti válce, vyzýval ruské vojáky, aby složili zbraně a vzdali se do zajetí. Byl zatčen na udání mobilizovaného syna své bývalé ženy a obviněn z tajné spolupráce s cizím státem a z pokusu o podněcování ruských vojáků k dobrovolnému vstupu do zajetí. Soud Pjotra odsoudil k osmi letům v trestní kolonii s obecným režimem.
Osmadvacetiletý obyvatel Petrohradu nastříkal na zdi průchodu u Náměstí Vítězství pacifistické graffiti a nápisy proti Putinovi. Pracovníci centra „E“ jej zadrželi a při domovní prohlídce v jeho bytě našli šest barev ve spreji. Bylo proti němu zahájeno trestní řízení na základě paragrafu o vandalismu.
Darja Kozyreva, aktivistka z Petrohradu, která se právě nachází ve vazbě na základě obvinění z „diskreditace armády“ a které již nyní hrozí pět let v trestanecké kolonii, se stala účastnicí nového trestního řízení. Tentokrát je důvodem její rozhovor pro YouTube kanál Realii, který poskytla ještě před svým zatčením. V rozhovoru uvedla, že je pevně odhodlána říkat pravdu o státní moci, diktatuře a válce na Ukrajině. „Stále trvá krvavá válka, pro národ absolutně nesmyslná,“ prohlásila Darja.
Diverzní akce a sabotáž
Třicetiletý Alexandr Těrěchov, který sloužil na vojenské námořní základně v Baltském moři, se po vypuknutí války na Ukrajině spojil s legií Svoboda Ruska a začal pro ni shromažďovat a předávat jí informace o lodích Baltské flotily RF. V dubnu 2024 zapálil raketovou korvetu Serpuchov a vynesl z ní tajné dokumenty, které později předal ukrajinské straně. „Chci žít“, ukrajinský projekt vyzývající ruské a běloruské vojáky k dobrovolnému zajetí, koncem července zveřejnil s Alexandrem rozhovor, v němž uvedl, že vstoupil do legie Svoboda Ruska a bude bránit Ukrajinu.
V červenci 2024 se dvě skupiny teenagerů, pětičlenná a tříčlenná, pokusily zapálit lokomotivy a skříně zabezpečovacího zařízení v železničních dílnách v Krasnouralsku a v železniční stanici v Pervouralsku. Příslušníci FSB studenty zatkli dřív, než mohli diverzní akci provést, a zabavili jim hořlaviny a železné tyče. Podle vyšetřovatelů dostali podezřelí pokyny prostřednictvím sítě Telegram od osoby na území Ukrajiny. Mládežníkům bylo předáno obvinění z „přípravy ke spáchání teroristického činu skupinou osob na základě předchozí dohody“. Nejvyšší trest podle tohoto paragrafu činí až 20 let odnětí svobody.
Kvůli podezření z přípravy útoku na správní budovu Čerňachovského městského obvodu, údajně na pokyn Ruského dobrovolnického sboru, byl zatčen 36letý obyvatel Čerňachovsku v Kaliningradské oblasti. U podezřelého bylo údajně nalezeno výbušné zařízení vlastní výroby, 210 nábojů a komponenty pro výrobu výbušniny. Bylo proti němu zahájeno trestní řízení za „pokus o spáchání teroristického činu“ a nezákonné držení výbušniny. Zatčenému hrozí trest odnětí svobody až na 20 let.
Obyvatel Čity (Zabajkalský kraj) Arťom Sanžarajev vstoupil do legie Svoboda Ruska a vylepil v Krasnojarsku letáky vyzývající ke vstupu do legie. Při pokusu o zapálení dvou reléových skříní jej zadržely bezpečnostní síly. Druhý Východní okresní vojenský soud jej uznal vinným z tajné spolupráce s cizí organizací, veřejných výzev k terorismu a pokusu o diverzní akci a odsoudil jej ke 14 letům odnětí svobody a pokutě 300 000 rublů (76 tis. korun).
Dvaačtyřicetiletý polní kuchař Dmitrij Selezněv přidal vojákům do pitné vody insekticid. Vyšetřovatelé tvrdí, že byl naverbován Ukrajinci a že v korespondenci s nimi kritizoval válku a politiku Ruska. Video, v němž Dmitriji jed do vody přidává, poslal Ukrajincům přes síť Telegram. Jeho čin nikomu neublížil, protože voda nebyla použita k přípravě jídla ani nápojů. Druhý Východní okresní vojenský soud Dmitrije Selezněva v neveřejném řízení odsoudil k odnětí svobody na 20 let, z toho čtyři roky stráví ve vězení a zbylých 16 let v trestanecké kolonii se zpřísněným režimem.
Arťom Lozovoj, osmatřicetiletý automechanik, byl zatčen na základě obvinění z přípravy teroristického činu a držení výbušniny. Podle vyšetřovatelů plánoval vyhodit do povětří vojenské komisařství Kominternského obvodu ve Voroněži. Dne 2. srpna byl Arťomův případ postoupen k projednání Druhému Západnímu okresnímu vojenskému soudu, který ho může odsoudit na doživotí.
Jiné
Devětatřicetiletý klavírista a sólista Birobidžanské filharmonie Pavel Kušnir na svém kanálu YouTube zveřejnil čtyři klipy, které kritizují státní moc a odsuzují válku: „Fašismus je smrt naší vlasti. Putin je fašista… Pryč s válkou na Ukrajině! Pryč s fašistickým Putinovým režimem!“ V květnu 2024 Pavla zadrželi příslušníci FSB. Proti hudebníkovi bylo zahájeno trestní řízení na základě paragrafu o veřejných výzvách ke schvalování terorismu a byl vzat do vazby. V ní Pavel zahájil hladovku za likvidaci fašistického režimu, ukončení války na Ukrajině a propuštění politických vězňů. Dne 27. července po pěti dnech suché hladovky zemřel. Smrt Pavla Kušnira vešla ve známost až 2. srpna; nyní se obsáhle rozebírá na ruských sociálních sítích.