Přehled protiválečných protestů od 26. srpna do 1. září 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město promlouvá

Telegramový kanál „Viditelný protest“ zveřejňuje nové fotografie protiválečných a protirežimních nápisů z nejrůznějších měst po celém Rusku. Například na lavičku v Ufě napsali „No Putin, stop war“, v Chabarovsku se objevil nápis „Mír Ukrajině“ a na zeď domu v Kaluze napsali „Drž se, Ukrajino“. Další fotografie jsou k vidění zde.


Diverzní akce a sabotáž

Dne 26. srpna aktivisté legie Svoboda Rusku spálili reléovou skříň signalizačního a zabezpečovacího zařízení v Ljubercích (Moskevská oblast).

V Kazani 50letá žena rozbila okno vojenského velitelství, vhodila dovnitř láhev se zápalnou směsí, rozlila hořlavinu a zapálila ji. Vyhořela jídelna velitelství. Podle vyšetřovatelů se aktivistka – odpůrkyně války na Ukrajině – spojila přes Messenger se zástupcem ozbrojených sil Ukrajiny a v návaznosti na korespondenci se zavázala budovu velitelství zapálit.
Soud ženu 26. srpna uvěznil na základě obvinění z teroristického činu spáchaného skupinou osob po předchozí úmluvě bez ohledu na to, že má syna mladšího 14 let.

V noci z 28. na 29. srpna se obyvatel Vladivostoku pokusil zapálit budovu vojenského komisariátu v Uzbecké ulici. Do budovy vhodil dvě láhve se zápalnou směsí, ale k zapálení nedošlo. Podezřelého zadrželi nedaleko hlídkující policisté. Je jím 22letý inženýr síťové firmy jménem Michail. Ten uvedl, že souhlasil s tím, že budovu zapálí, na naléhání podvodníků, kteří mu slíbili, že zařídí výmaz jeho dluhu.


Osamělé protesty a demonstrace

66letý aktivista z Chabarovsku Zigmund Chuďakov uskutečnil pravidelný osamělý protiválečný protest. Tentokrát vyzýval muže, aby nechodili do války. „Pamatujte si, že jestli chcete někoho připravit o život, musíte vykopat dva hroby – protože odplata vás nemine!“

Aktivista Vasilij Semeňuk přinesl na Leninovo náměstí v Novosibirsku transparent s fotografií novinářky Marie Ponomarenko a jejím vyjádřením o šikaně, které čelí ve vězení. Ponomarenko, která je odsouzena na 6 let v trestní kolonii za šíření „fake news“ o ruské armádě kvůli zveřejnění informací o bombardování divadla v Mariupolu, při posledním jednání soudu prohlásila, že si podřeže žíly, aby tak ukončila ponižování, fyzické násilí a nucený pobyt v nehygienických podmínkách.


Represe

V Chabarovském kraji v říjnu 2023 policisté zadrželi 14letého žáka Valerije Zajceva v léčebně pro nemocné tuberkulózou. Namísto léčby byl vzat do vazby. Důvodem bylo tajným svědkem natočené video, na němž Valerij a jeho kamarád házejí Molotovovy koktejly na zeď opuštěné budovy. Podle vyšetřovatelů byl žák příznivcem vojenského útvaru Azov, připravoval se k teroristické činnosti a byl aktivní jako administrátor protiválečných seskupení na sociálních sítích.
Podle chlapcovy babičky je oním tajným svědkem provokatér a pracovník FSB.
V srpnu 2024 soud odsoudil Zajceva k odnětí svobody na 4,5 roku v nápravné kolonii podle paragrafů o výcviku k terorismu a účasti na činnosti teroristických organizací.

Za video nazvané „Dobrovolná mohylizace a výměna Azovanů za Putinova kmotra“, které kritizuje zastánce války, byla Alexeji Kičiginovi z Permu uložena pokuta 1000 rublů (250 Kč).

Ilja Charčenko z Krasnodaru byl uznán vinným z „diskreditace armády“ a prezentace zakázaných symbolů za příspěvky na podporu Ukrajiny na Instagramu a Telegramu. Soud Charčenkovi uložil pokutu v celkové výši 61 000 rublů (15,5 tis. Kč).

Zdravotní sestry Věra Nikolajeva a Anastasija Lysenkova, které na sokl pomníku maršálu Žukovovi na Rudém náměstí v Moskvě umístily nápis „GUR“ (Hlavní správa rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny), dostaly rok nucených prací podle paragrafu o poškozování pomníků. Ženy tvrdily, že se staly obětí podvodníků po telefonu.

20letý student Artěmij Perevozčikov z Iževsku byl v březnu 2023 zadržen to, že na městské objekty nastříkal graffiti „Ne válce“, „Ruský voják – fašistický okupant“ a „Svobodu Navalnému“. 26. srpna soud Artěmije odsoudil ke 2,5 roku v trestné kolonii a 10 měsícům následného omezení svobody podle paragrafů o účasti na činnosti extremistické organizace a o vandalismu motivovaném politickou nenávistí.

70letá Anastasija Gordijenko z Omské oblasti napsala na sociální síť Odnoklasniki (Spolužáci): „Dávno je všem jasné, co pukin napáchal s tou svojí nedoarmádou na Ukrajině…“ a „Ano, chci vítězství Ukrajiny nad fašismem, a co má být?“ Odborník ministerstva vnitra prohlásil, že slovem „pukin“ Gordijenko mínila Putina, a tudíž se „negativně vyjadřovala o prezidentovi“. Anastasija byla obviněna z „diskreditace armády“ a podmínečně odsouzena na rok a půl s dvouletou zkušební lhůtou. Svědčili proti ni její příbuzní.

Aktivistka a umělkyně ze Samary Irina Izmajlova, která je zatčena kvůli obvinění z výroby výbušniny, byla nově obviněna z vlastizrady. Vyšetřovatelé tvrdí, že plnila úkoly ukrajinských tajných služeb, s nimiž navázala kontakt v září 2022 během cesty do Moldovy. Irině nyní hrozí trest odnětí svobody až na 25 let.

Olga Strelkovskaja z Krasnojarsku byla na několik dní zadržena za to, že z okna vykřikovala hesla „Sláva Ukrajině“, „Smrt Putinovi“ a „Putin – Hitler“. Soud ji uznal vinnou z veřejné prezentace zakázaných symbolů a stanovil, že svými výroky „zkreslovala význam uskutečnění speciální vojenské operace a diskreditovala kroky vlády Ruské federace“.

Sergej Michajlov, novinář a vydavatel altajských novin Listok, které otiskly články o zločinech ruských vojáků v Buči a Mariupolu, byl uznán vinným podle paragrafu o „fake news“ týkajících se armády. Soud jej odsoudil k osmi letům v trestní kolonii s obecným režimem. Rozhodnutí o otištění článků přitom neučinil Michajlov, ale šéfredaktor novin Viktor Rau, který z Ruska odešel již v roce 2021.

Obyvatel města Slancy (Leningradská oblast) byl zadržen kvůli pěti komentářům na podporu Ukrajiny. Psal o vítězstvích ukrajinských ozbrojených sil a „kladně se vyjadřoval“ o činnosti ukrajinských vojenských jednotek. Bylo s ním zahájeno řízení o schvalování terorismu a podezřelému hrozí odnětí svobody až na 5 let.

Maria Borzova, občanka Abinska (Krasnojarský kraj), byla uznána vinnou z „diskreditace armády“ kvůli streamu, v němž kritizovala „amorální způsob života“ účastníků války proti Ukrajině. Soud jí uložil pokutu ve výši 40 000 rublů (10 tis. Kč).

Georgij Zykov z obce Balachta (Krasnojarský kraj), přesvědčený odpůrce války na Ukrajině, ve svých příspěvcích psal: „V jednačtyřicátém roce to byla válka za osvobození, ale nyní je to válka dobyvačná“; „Právě teď dostalo Rusko šanci postavit stát, a ne komerční strukturu, ale místo toho si likviduje vlastní genofond ve zbytečné válce“. Soud uložil Georgiji Zykovovi pokutu 350 000 rublů (skoro 89 tis. korun).

Ekologický aktivista Radik Adnobajev zveřejnil projev Joe Bidena a „napsal, že je to nejúžasnější projev osoby na prezidentské úrovni“. Při výslechu přiznal, že je navíc autorem 10 protiválečných příspěvků. Hrozí mu pokuta ve výši 200 000 rublů (50 tis. Kč) podle paragrafu o opakované „diskreditaci armády“. Kromě toho je proti Radikovi vedeno řízení o život neohrožující újmě na zdraví kvůli střetu se zastáncem války na Ukrajině, který jej napadl. Prokurátor podle daného paragrafu požaduje pro obviněného trest odnětí svobody na rok a půl.

Autoelektrikář z Voroněže Arťom Lozovoj, zatčený za „přípravu vyhození vojenského komisariátu do vzduchu“, byl odsouzen k odnětí svobody na 18 let. Příslušníci FSB jej zadrželi při údajném pokusu o vyzvednutí součástí výbušného zařízení z úkrytu. Podle zveřejněného videa proběhlo zatčení na obyčejném parkovišti. Navíc Arťomovi ‚přišili‘ „vlastizradu formou špionáže“: údajně hodlal vstoupit do legie Svoboda Rusku a ukrajinským tajným službám předal fotografie jednoho z voroněžských vojenských útvarů.

Proti Andreji Petrauskasovi, který byl v roce 2023 odsouzen na 10 let vězení za to, že zapálil vojenský komisariát v Krasnojarsku, bylo zahájeno nové trestní řízení. Je obviněn podle paragrafu o „schvalování terorismu“, ale podrobnosti případu zatím nezná ani samotný Andrej. Část daného paragrafu implikuje „schvalování terorismu“ bez využití internetu, takže je pravděpodobné, že ho někdo udal za ústní výrok. Za nové obvinění hrozí Andreji Petrauskasovi trest odnětí svobody až na 5 let.


Jiné

Manželé Alexandra a Alexandr Burovovi procházeli poblíž vojenského útvaru v Kaliningradu, a přitom žertem hovořili ukrajinsky. Mezi nimi a vojáky došlo ke konfliktu. Příslušníci vojenské policie manžele zatkli.
Následující den soud Burovovy zadržel za „drobné chuligánství“: Alexandra na 10 dnů, Alexandru na tři dny. Podle vyjádření příslušníků vojenské policie byli manželé opilí a vojáky uráželi. Protokol o „diskreditaci“ soud vrátil policii k dopracování, protože v něm byly uvedeny vulgární výrazy.