Přehled protiválečných protestů od 19. do 24. srpna 2024

Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.

Město promlouvá

V různých telegramových kanálech se objevily nové fotografie protiválečných a protirežimních nápisů z nejrůznějších měst po celém Rusku. Například v Sankt-Petěrburgu se objevily samolepky „801 dnů války“, „Je to beznadějné, ale ne válce“, „Putin je bída a válka!“, v Tverské oblasti na jednu ze zdí někdo nastříkal nápis „Putin je zločinec. Svobodu Rusku. Pryč s carem!“ a v Lipecku se na asfaltu objevila slova „M…t válku“. V jednom ruském městě (není přesně známo, v kterém) se dále objevil plakát s textem „Charkov, Bachmut, Bělgorod. Ne válce!“


Osamělé protesty a demonstrace

Dne 21. srpna se kandidát na starostu Voroněže za demokratickou stranu Jabloko Alexandr Dudčenko dostavil ke konkurzu na starostu v obleku připomínajícím vězeňský úbor. Na něm měl připevněný nápis 24.02.2022 (datum začátku otevřené války proti Ukrajině). Komise Dudčenkovi odepřela účast v diskusi a Dudčenko nepostoupil do finále konkurzu.

78letá umělkyně a aktivistka Jelena Osipova uskutečnila osamělý protest u Kazaňského chrámu v Sankt-Petěrburgu s transparentem „Umírali jsme za mír. Ne válce.“ Osipova již v minulosti několikrát protestovala proti ruské státní moci a proti válce s Ukrajinou, bez ohledu na to, že ji kvůli tomu ruské úřady aktivně pronásledují. V roce 2023 Jelena Osipova prodělala mozkovou mrtvici.

Aktivista Zigmund Chuďakov uskutečnil pravidelný osamělý protiválečný protest v Chabarovsku. V jeho průběhu nazval válku na Ukrajině krveprolitím a prohlásil, že lidé v Rusku chtějí, aby co nejdříve skončila.

Dne 21. srpna petěrburský občan Nikita Linnik uskutečnil osamělý protest proti válce na Ukrajině s transparentem, na němž bylo napsáno „Ne válce“. Policisté aktivistu zadrželi a několik hodin jej drželi na policejní stanici. Sepsali o něm protokol o „diskreditaci ruské armády“ a Nikita v současné době čeká na předvolání k soudu.


Represe

V listopadu 2022 asistent poslance městského zastupitelstva Tomsku za stranu Jabloko Stanislav Šmakov společně se svými známými Kirillem Dudarkovem a Polinou Plotnikovou poničil několik bannerů s nápisy „Vše pro frontu“. V dubnu 2024 vyšlo najevo, že 24letý Kirill zemřel. Řízení proti němu bylo zastaveno; nejsou známy podrobnosti o tom, co se stalo.
Dne 19. srpna smírčí soud v Tomsku odsoudil Šmakova a Plotnikovu k odnětí svobody na dva měsíce podle paragrafu o vandalismu.

V dubnu 2022 kynoložka Ministerstva vnitra Anastasia Zibrova sdílela příspěvek o raketovém útoku na nádraží v Kramatorsku. Prokurátor pro Zibrovu požaduje šest let v trestné kolonii s obecným režimem za šíření „fake news“.

67letý občan Novosibirsku Tachir Arslanov zveřejnil na sociální síti VKontakte několik komentářů. V jednom z nich označil „speciální vojenskou operaci“ za „dobyvačnou válku kremelských fašistů“ a v jiném psal o zapalování vojenských komisariátů. V srpnu loňského roku byl uznán vinným z výzev k terorismu, extremismu a masovým nepokojům. 24. srpna bylo oznámeno, že Nejvyšší soud odsuzující rozsudek potvrdil: dva roky a 10 měsíců v trestné kolonii s obecným režimem. Tachir vypověděl, že tyto komentáře napsal v době, kdy s ním jeho dcera přerušila komunikaci, když ruská armáda ostřelovala Kyjev. Během domovní prohlídky policisté zabili Arslanovovu kočku.

Občan Novosibirsku Jurij Izmajlov je pronásledován kvůli záměru vstoupit do legie Svoboda Ruska, která bojuje na straně Ukrajiny. Jako důkazy proti Izmajlovovi posloužily vyplněný dotazník ke vstupu do organizace a zahraniční pas. Při zatýkání utrpěl zranění v obličeji a proraženou lebku. Policisté mu vyrazili dveře do bytu a provedli domovní prohlídku. Během prohlídky se Jurijovi udělalo špatně a zavolali mu záchranku. Podle vyjádření jeho přítelkyně byla celá podlaha pokryta krví a hledání důkazů trvalo až do rána.

Literární kritička Galina Josefovič soustavně vystupuje proti válce na Ukrajině. Dne 19. srpna na svém telegramovém kanálu informovala o tom, že její vystoupení na knižním festivalu v Jekatěrinburgu bylo zrušeno kvůli udání, v němž byla označena jako „zachochlucha“ (hanlivě „pro-ukrajinská“, „proukroška“) a „etnická liberálka“.

Profesor Novosibirské univerzity Nikolaj Rozov vystupuje na podporu Ukrajiny již od roku 2014. V březnu 2022 napsal: „V obsazeném městě Buča (poblíž Kyjeva) agresoři chytají ženy a děti a nakládají je do aut pod záminkou evakuace. Předpokládaným účelem však je udělat z nich lidské štíty a s jejich pomocí se probít do Kyjeva. Zda se to podaří či ne, není známo. Míra jejich podlosti již nikoho neudivuje.“
20. srpna 2024 profesor na Facebooku uvedl, že byl z univerzity propuštěn na udání.

V červnu letošního roku občan Železnogorsku (Krasnojarský kraj) strhal celkem 13 agitačních bannerů s výzvou ke vstupu do armády. Dne 22. srpna proti němu bylo zahájeno trestní řízení kvůli „diskreditaci armády“. Policisté aktivistu surově zadrželi, když jel na kole.

Dne 21. srpna bylo proti novináři a předsedovi kamčatské organizace strany Jabloko Vladimiru Jefimovovi zahájeno nové trestní řízení kvůli opakované „diskreditaci armády“ za protiválečná vystoupení. 69letý novinář byl vzat do vazby.
Jefimov byl již dříve několikrát zadržen za protiválečné příspěvky a v předchozím řízení mu byl udělen peněžitý trest ve výši 200 tisíc rublů (51 tis. Kč).

Viktor Ruděnko, občan Ukrajiny a obyvatel Charkova, podle vyjádření vyšetřovatelů shromažďoval a SBU předával informace, které údajně bylo možno využít k ohrožení bezpečnosti Ruské federace. V dubnu 2023 byl zadržen na základě obvinění ze špionáže. Viktor se necítí vinen: podle svého vyjádření jednal v zájmu své vlasti. Městský soud v Sankt-Petěrburgu Viktora 19. srpna odsoudil k 10 letům v trestné kolonii se zpřísněným režimem.

Bloger ze Šuji Sergej Veselov je stíhán za nápisy „Ne válce“ na budově šujské městské správy a za klipy na svém kanálu v síti YouTube. Následně byla proti Veselovovi, který se nachází ve vazbě, zahájena další dvě trestní řízení – kvůli vyzývání k terorismu a tajné spolupráci s cizím státem. Veselov je ve vazbě mučen a není mu poskytována lékařská péče. Sergej říká, že když se chirurg dozvěděl, z čeho je Sergej obviněn, poradil mu, ať se jede léčit do Kyjeva.

Trestní řízení na základě obvinění ze schvalování terorismu bylo zahájeno proti obyvateli Astrachaňské oblasti. Podle vyšetřovatelů zveřejnil v telegramovém kanálu jisté materiály, které „schvalují činnost proukrajinské teroristické organizace.“

O obyvateli Kostromské oblasti Alexandrovi byl za jeho protiválečné výroky na sociálních sítích sepsán protokol o „diskreditaci armády“. Důvodem jsou dva obrázky na síti VKontakte s výrokem na téma ztrát ruské armády a příspěvek na síti Odnoklasniki (Spolužáci) s pacifistickým citátem.

Aktivistka (jméno neuvedeno) z Ťumeně veřejně vystupovala proti invazi ruských vojsk na Ukrajinu. O válce psala na sociálních sítích a rovněž nosila po městě ukrajinskou a bílo-modro-červenou vlajku. 20. srpna u ní proběhla domovní prohlídka, po níž byla odvezena k výslechu na úřadovnu FSB.

Vasilij Ivanov a Sergej Saratovcev v květnu 2023 zapálili reléovou skříň zabezpečovacího zařízení na úseku železniční trati Novaja Děrevňa–Lachta. V červenci téhož roku byli vzati do vazby. 23. srpna pak bylo sděleno, že petěrburský městský soud s nimi zahájil trestní řízení o diverzní akci. Podle tohoto paragrafu jim hrozí vězení od 12 do 20 let.


Jiné

Lidskoprávní projekt Podpora politických vězňů. Memorial zveřejnil údaje o růstu počtu politických vězňů v Rusku. Podle ochránců lidských práv z Memorialu se v roce 2023 zvýšil počet politických vězňů o 73 % a většina z nich je pronásledována za protesty proti válce na Ukrajině. Ke dni 31. října 2023 eviduje seznam Memorialu 60 osob obviněných z šíření „fake news“ a dalších 15 obviněných z „diskreditace armády“. Počet osob pronásledovaných za výzvy k podpoře terorismu dosáhl 31.