Přinášíme informace o aktuálních protiválečných protestech v Rusku.
Osamělé protesty a demonstrace
Dne 21. září, v Mezinárodní den míru, přinesli Moskvané k pomníku ukrajinské spisovatelky Lesji Ukrajinky květiny a k sousoší Žádáme mír! papírové holuby. Akce se uskutečnila jako připomínka zahynulých obyvatel ukrajinských a ruských měst, jejichž jmény byli holubi popsáni.
Dne 21. září aktivista Vladimir Suchov z Novosibirsku znovu osaměle protestoval na podporu novinářky Marije Ponomarenko, která vystupuje proti válce. Marija byla odsouzena k šesti letům v trestní kolonii podle paragrafu o „fake news“ a několikrát byla umístěna na samotku. Během přelíčení u soudu 16. září ohlásila protestní hladovku.
Represe
39letý obyvatel Tomsku Denis Orlov napsal na sociální síť Telegram komentář věnovaný vraždě „válečného korespondenta“ (přesněji válečného propagandisty) Vladlena Tatarského. Přesné znění komentáře není známo, Denis však za něj byl obviněn ze schvalování terorismu. 16. září jej soud odsoudil k pokutě 500 tis. rublů (zhruba 120 tis. korun).
Sergej Gordijenko, farmář z Omské oblasti, zveřejnil v sociální síti Odnoklassniki (Spolužáci) několik protiválečných ilustrací. Soud jej uznal vinným na základě paragrafu o „diskreditaci armády Ruské federace“ a uložil mu pokutu 30 tis. rublů (zhruba 7 tis. korun).
Voják Miroslav Nyč v osobní korespondenci s přítelem v dubnu 2022 zmiňoval zločiny ruské armády v Buči. Za to byl obviněn z šíření „fake news“ o armádě RF. Nejprve byl odsouzen k pokutě ve výši 1 mil. rublů (zhruba 241 tis. Kč), později byl však případ předán k novému projednání.
Dne 17. září se Nyč pokusil připojit ke spisu výtisky článků z kanálu Zvezda s údaji o konkrétních jednotkách ruské armády, které obsadily Buču a Hostomel, a dále investigativní článek listu The New York Times o Buči. Státní zastupitelství materiály označilo za „produkt cizích států“, na základě čehož je soud odmítl do spisu zařadit.
Oksana Roščina, umělkyně a pedagožka střední umělecké školy v Saransku, od roku 2022 na svém profilu na sociální síti VKontakte zveřejňuje protiválečné příspěvky a protiválečné komentáře. Konkrétně navrhla, aby si ji z přátel odebrali ti, kdo „ospravedlňují vraždění civilních obyvatel Ukrajiny“, a dále obvinila vládní média ze „samého lhaní“. 17. září vešlo ve známost, že Oksana je obviněna z „diskreditace armády“ a bylo proti ní zahájeno sedm správních řízení.
Andrej Jakubec z Ťumeně napsal do jednoho chatu v síti Telegram slova „Sláva Ukrajině! Jsem z […], ale plně stojím na straně Velké Ukrajiny.“ Bylo proti němu zahájeno řízení na základě paragrafů o „podněcování nenávisti“ a „diskreditaci ruské armády“. 17. září vešlo ve známost, že Andrej byl zadržen na 10 dnů a byla mu uložena pokuta 30 tis. rublů (cca 7 tis. korun).
Proti Sergeji Kurilenkovi z Norilsku bylo zahájeno trestní řízení. Důvodem jsou jeho protiválečné příspěvky na internetu. Za ně byl obviněn z šíření válečných „fake news“ a výzev k extremismu. 17. září byl Sergej odsouzen na šest let v trestní kolonii a byl zařazen na seznam „teroristů a extremistů“.
19letý student z Přímořského kraje napsal na Messengeru zprávu, v níž podle obvinění podpořil jednu z „ukrajinských polovojenských organizací“, které jsou v Rusku považovány za „teroristické“. Za to bylo proti studentovi zahájeno řízení na základě paragrafu o schvalování terorismu a byl vzat do vyšetřovací vazby.
32letý Andrej Lugovoj ze Svetlogorska v roce 2022 zveřejnil na internetu informace o ostřelování Ukrajiny a vraždách a zločinech vojáků Ruské federace na civilistech. V prosinci 2023 byl Andrej zatčen a umístěn do vyšetřovací vazby. 19. září mu soud vyměřil trest: šest let v trestní kolonii s normálním režimem a zbavení práva spravovat webové stránky, chaty a internetové kanály po dobu čtyř let.
Stand-up komik Dima Gavrilov se ve svém vystoupení označil za ruského důstojníka a dodal: „Jsem poručík, přesněji starší poručík. […] Tak takhle vypadá ruský důstojník. Je mi to prostě k smíchu. Někdy se podívám do zrcadla a pomyslím si: tak tohle je tedy ruský důstojník.“ Experti z Nižegorodského státního lingvistického institutu usoudili, že komik svými slovy „vyjadřuje myšlenku, že Rusové jsou okupanti a agresoři“, a prohlásili, že autor vystoupení „ponižuje ruské důstojníky“. Řízení o „diskreditaci armády“, které bylo proti Gavrilovovi zahájeno, bylo 19. září předáno okresnímu soudu v Nižegorodu. Umělci hrozí pokuta až 50 tis. rublů (cca 12 tis. Kč).
Moskvan Jurij Kochovec se v létě 2022 zúčastnil průzkumu veřejného mínění Radia Svoboda. Prohlásil, že Rusko „bombarduje obchodní centra a v Buči naši vojáci z Burjatska a z Dagestánu stříleli civilisty úplně bez příčiny“. Nejprve byl Jurij odsouzen na pět let nucených prací podle paragrafu o „fake news“ o armádě. Státní zástupce však požadoval zpřísnění trestu, a následně 18. září Moskevský městský soud Jurije odsoudil k pěti letům odnětí svobody.
Prorektorka Severní (Arktické) federální univerzity Ljudmila Morozova a vedoucí komise pro přijímací zkoušky Vjačeslav Paršin byli zadrženi kvůli nezákonnému přijímání studentů na vysokou školu a následně proti nim bylo zahájeno trestní řízení o zneužití pravomocí a padělání úředních listin. Studenty zapisovali ke studiu bez přijímacích zkoušek, a tím je v roce 2022 chránili před mobilizací.
Studentka Vysoké školy ekonomické Alexandra Dorošenko v moskevském baru KILLFISH plivla na plakát Ministerstva obrany propagující smluví službu v armádě Ruské federace. Soud rozhodl, že se Alexandra dopustila „vizuální propagandy“, prokazující „zjevně negativní vztah“ k ruským ozbrojeným silám, shledal ji vinnou z „diskreditace armády“ a uložil jí pokutu (její výše není známa).
Obyvatel Astrachaně okomentoval video zachycující okupaci ukrajinské Avdijivky Tuvinci z útočné jednotky „Černý levhart“, konkrétně obsazení budovy městské polikliniky. Komentář zněl takto: „V Moskvě mají taky městskou polikliniku – Kreml (přímo centrum). Kde jinde už by se měly vyvěšovat nejen tuvské vlajky, protože zatímco oni okupují cizí země, v jejich vlasti probíhá…“
Autor komentáře byl nakonec potrestán pokutou ve výši 40 tis. rublů (skoro 10 tis. Kč) na základě paragrafu o „diskreditaci armády“.
Vyšetřující orgány obviňují 27letého Jevgenije Rjapolova, kadeřníka z Novosibirsku, z pokusu o vyhození vojenského komisariátu do vzduchu. Podle obvinění Jevgenij sestrojil výbušné zařízení a dne 5. prosince 2023 je nastražil do okna vojenského komisariátu. Jevgenij byl zadržen 13. prosince 2023. Při domovní prohlídce u něj byly nalezeny výbušniny. Ohledáním však na nich nebyly zjištěny stopy podezřelého a on sám tvrdí, že mu policisté výbušninu podstrčili.
Soud Jevgenije Rjapolova uznal vinným z pokusu o teroristický čin a nezákonné výroby, přechovávání a přepravy výbušnin a výbušných zařízení. Odsoudil ho ke 13 letům v trestní kolonii a zařadil na seznam teroristů a extremistů vedený státní službou Rosfinmonitoring.
Diverzní akce a sabotáž
Dne 18. září oznámilo hnutí „Odpor svobodného Ruska“, že bylo původcem požáru zabezpečovacího zařízení na železniční trati ve městě Tujmazy (v Baškirsku), jehož cílem bylo ztížit Kremlu dodávky materiálu potřebného pro vedení války na Ukrajině.
Dne 21. září vypukl v kancelářské budově na bývalé základně Soukromé vojenské společnosti Wagner ve vsi Molkino požár. Při něm shořela dokumentace, formuláře, osobní spisy a komunikační zařízení. Ruský válečný bloger Jegor Guzenko prohlásil, že příčinou požáru byla diverzní akce.
Jiné
Ve Sverdlovské oblasti policejní orgány při pokusu o zatčení zastřelily ruského občana narozeného v roce 1984. Podezíraly jej z přípravy teroristického činu a považovaly jej za „agenta ukrajinské vojenské rozvědky“. Podle vyjádření FSB se údajný terorista chystal vyhodit do povětří auto „ředitele obranného podniku“ a zabit byl při ukládání výbušného zařízení do úkrytu.