Podpořte naše kolegy z ruského Memorialu

19. leden 2022

Ode dneška mohou lidé v České republice finančně podpořit ruské sdružení Memorial, které se dlouhodobě věnuje vyrovnávání se s totalitní minulostí a ochraně lidských práv, a které je nyní ruským státem ve zpolitizovaném procesu likvidováno.

Přispět můžete přes českou pobočku Memorial Česká republika prostřednictvím platformy Darujme.cz. Vybrané prostředky půjdou výhradně na podporu našich ruských kolegů, kteří jakoukoliv formu podpory budou potřebovat dnes více než kdy jindy, a nyní hledají nové způsoby své budoucí existence.

Ruské soudy na samém konci roku 2021 rozhodly o bezprecedentním zrušení dvou největších poboček sdružení Memorial: historicko-osvětového Mezinárodního Memorialu a Lidskoprávního centra Memorial. Po více než 30 letech tak v Rusku končí organizace, díky jejichž mravenčí práci známe podstatu brutálního sovětského režimu, známe jména obětí stalinismu (mezi nimiž byly i tisíce Čechů a československých občanů), strukturu Gulagu, ale i jména novodobých ruských politických vězňů. Je to obrovská ostuda dnešního Ruska, ukázka podstaty současného Putinova režimu a strachu z vlastní temné minulosti.

Naši kolegové z Memorialu potřebují Vaši pomoc, aby ve své práci mohli dál pokračovat, ať už mimo oficiální struktury, nebo v zahraničí. Memorial totiž nekončí, Memorial jsou lidé, příběhy, znalosti, idea svobody. A tato idea se bude šířit dál, Memorial nyní hledá způsoby dalšího fungování.

Chcete-li se dozvědět víc o Memorialu zde můžete zhlédnout film s českými titulky na Youtube Václav Havel Channel. Film byl promítnut v rámci diskuze o zápasu Ruska o minulost, jejíž záznam můžete vidět zde, a která se konala ve spolupráci s Pamětí národa a Ústavem pro studium totalitních režimů.