Memorial obdržel Nobelovu cenu za mír 2022

16. prosinec 2022 | Přehled dění v Memorialu | Zdroj: 

Memorial Česká republika

V sobotu 10. prosince v norském Oslu proběhlo slavnostní předání Nobelovy ceny míru jejím laureátům, kterými jsou běloruský disident Ales Bjaljacki, ukrajinská organizace Centrum pro občanské svobody a ruský Memorial.

Tradiční řeč laureátů pronesl za Memorial Jan Račinskij, který přiblížil práci sdružení: „…nejde jen o zkoumání a dokumentaci tragédií minulosti a akutních sociálních konfliktů současnosti. Vyšetřujeme a dokumentujeme zločiny. Zločiny proti lidem a proti lidskosti, již spáchané nebo páchané státní mocí. Prvotní příčinu těchto zločinů vidíme v posvěcení státní moci jakožto nejvyšší hodnoty, v prosazování absolutní priority toho, co se této moci zachce považovat za „zájmy státu“, před zájmy individuálních lidských bytostí a jejich svobodou, důstojností a právy.” Celá řeč je k dispozici zde.

U příležitosti udělení Nobelovy ceny za mír se v Praze 10. prosince 2022 v Písecké bráně konalo slavnostní setkání. Za organizaci Memorial vystoupili Boris Bělenkin a Tamila Imanova, za ukrajinské Centrum pro občanské svobody Natalia Jaščuk a za běloruskou Vjasnu Uladzimir Vjaličkin. S podporou vystoupili také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a ministr zahraničí ČR Jan Lipavský. Vše doprovodil Kvartet Pavla Bořkovce se sólistkou Olhou Poltorak.

Osudy Memorialu můžete vidět ve filmu Strážci paměti, který je k vidění na portálu DaFilms.