Jurij Dmitrijev je nevinný a musí být propuštěn

07. červenec 2020 | Případ Jurije Dmitrijeva | Zdroj: 

Vedení Mezinárodního Memorialu www.memo.ru

Blíží se ke konci druhý soudní proces s Jurijem Dmitrijevem, historikem, předsedou sdružení Memorial v Karélii, naším přítelem a kolegou.

Čtěte také:
- Podrobný popis případu Jurije Dmitrijeva
- Petice Vladimiru Putinovi za ukončení pronásledování Jurije Dmitrijeva
- Případ Jurije Dmitrijeva. Krátce před rozsudkem

Jurij Dmitrijev vrátil ze zapomnění jména mnoha tisíců lidí, obětí státního politického teroru v naší zemi. Více než třicet let svého života věnoval studiu historie Gulagu v Karélii. Dmitrijev významně přispěl k objevu masových hrobů obětí stalinského teroru v Sandarmochu a Krasném Boru. Nyní se na těchto místech každoročně konají pamětní setkání, kterých se účastní mnoho lidí nejen z Ruska, ale také z jiných zemí.

Tato práce přinesla Dmitrijevovi mezinárodní uznání a zároveň pro něj byla příčinou pohromy.
Nyní, když se v naší zemi politické represe znovu stávají každodenní samozřejmostí, když pravda o minulosti nezapadá do státního pojetí historie, stává se také přirozeným nepřátelský přístup úřadů k zachování paměti na politický teror v minulosti.

V této atmosféře vznikl také celý „případ Dmitrijeva“. Ti, kdo ho iniciovali, chtěli nejen zastavit práci historika a veřejné osobnosti, ale také diskreditovat jeho jméno.

Prohlašujeme, že není pochyb o tom, že Jurij Dmitrijev je nevinný, není pochyb o tom, že obvinění je zfalšované.

Není divu, že první soudní proces s Dmitrijevem skončil jeho osvobozením. Ale falzifikátoři nedokázali přijmout prohru. Bez ohledu na zjevná fakta, aniž by si „všimli“ rozsáhlé protestní kampaně probíhající v Rusku a v mnoha dalších zemích, chtějí tvrdě zúčtovat s nepohodlným člověkem.

Pokud bude vynesen odsuzující rozsudek, bude to pro naši zemi ostuda.

Požadujeme svobodu pro politického vězně Jurije Dmitrijeva.

Správní rada Mezinárodního historicko-osvětového, lidskoprávního a dobročinného sdružení Memorial
Moskva, 7. července 2020