IGOR BARYŠNIKOV

07. únor 2024

65 let, důchodce

Igor Baryšnikov se narodil 20. ledna 1959 v Kaliningradu. V květnu 2022 proti němu bylo zahájeno trestní řízení ve věci šíření „nepravdivých informací“ o ruské armádě. Byl obviněn z toho, že na Facebooku psal protiválečné příspěvky a sdílel publikace a videa odsuzující zločiny ruské armády na Ukrajině a označující je za genocidu.

Před zatčením pobýval v důchodu. Trpí vážným onkologickým onemocněním a potřebuje urgentní operaci, přesto byl v červnu 2023 odsouzen k 7 a půl roku vězení. Je známo, že Baryšnikov se ve vazbě cítí velmi špatně, stěžuje si na svůj zdravotní stav a nedostatečné hygienické podmínky.

Případ Igora Baryšnikova vyvolal pobouření veřejnosti také proto, že podle jeho právníků znamenalo jeho odsouzení pro jeho 97letou matku fakticky rozsudek smrti. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a věku se o sebe již nemohla starat, a tak se o ni staral Igor. Poté, co byl uvězněn, se její stav výrazně zhoršil a 7. srpna 2023 zemřela. Baryšnikovova obhajoba žádala, aby dostal možnost zúčastnit se matčina pohřbu, ale soud jejich žádosti nevyhověl.


Více informací o Igoru Baryšnikovovi naleznete zde (v ruštině).


Napsat dopis

236010, г. Калининград, пр-т Победы, 205, ФКУ ИК-8 УФСИН России по Калининградской области, Барышникову Игорю Лазаревичу, 1959 г. р.