Dmitrijevovy brýle, které váží 20 kilogramů

20. březen 2023 | Případ Jurije Dmitrijeva

Přinášíme zprávu o ruském historiku Juriji Dmitrijevovi, který si nyní na základě vykonstruovaného obvinění odpykává patnáctiletý trest v trestanecké kolonii IK-18 v ruské Mordovii. Bohužel je tato zpráva poměrně smutná, ostatně jako skoro všechny zprávy v případu Jurije Dmitrijeva.

Před nedávnem se mu rozbily brýle, a tak si objednal nové. Vedoucí trestanecké kolonie Vladimir Golubjatnikov však tento balík odmítl považovat za nezbytnou zdravotní potřebu a jedinou možností, jak Dmitrijev mohl nové brýle získat, bylo zaregistrovat je jako balíček s potravinami a věcmi osobní potřeby.

Připomeňme, že jako odsouzený má Jurij Dmitrijev podle ruských zákonů nárok na jeden dvacetikilogramový balík za šest měsíců. Jinými slovy, kvůli jednomu páru brýlí přišel Dmitrijev o možnost získat potraviny a věci osobní potřeby v následujících několika měsících.

Jurij Dmitrijev ve vězení pokračuje ve své vědecké práci, a proto brýle nutně potřebuje, jelikož bez nich nemůže číst. Navíc nyní probíhá soud Dmitrijeva s trestaneckou kolonií (odvolal se proti disciplinárním trestům, které pravidelně dostává) a brýle potřebuje, aby si mohl přečíst dokumenty potřebné k přípravě na jednání. Byl tak nucen souhlasit s tím, že jeho brýle váží 20 kilogramů.

Tento přístup ze strany správy kolonie lze považovat za novou formou šikany vězně, který se domáhá svých práv.