BACHROM CHAMROJEV

08. únor 2024

60 let, lidskoprávní aktivista

Bachrom Chamrojev se narodil 12. října 1963 v Uzbekistánu, ale od roku 1992 žil v Moskvě. Má ruské občanství. Dlouhá léta se angažuje v oblasti lidských práv, za což čelil pronásledování již od roku 2003. Pracoval jako vedoucí nadace pro právní a sociální podporu migrantů Jordam a byl členem lidskoprávního centra Memorial až do jeho likvidace v dubnu 2022.
Ráno 24. února 2022 se v bytě Bachroma Chamrojeva uskutečnila domovní prohlídka, přičemž Bachrom byl donucen celou dobu ležet na podlaze a jeho manželka byla násilím vyvedena na ulici.
Důvodem trestního stíhání se stalo šest příspěvků na Facebooku: podle vyšetřování Bachrom Chamrojev zveřejňoval materiály údajně související s organizací Hizb ut-Tahrir, která je v Rusku zakázaná, a tím „propagoval terorismus“. Vyšetřování mělo za to, že se Chamrojev k Hizb-ut-Tahrir připojil „v neurčené době a za neurčených okolností“ a následně se stal jedním z jejich lídrů a organizátorů.
Chamrojev tato obvinění popírá; skutečným důvodem pronásledování je podle něj jeho aktivní občanský postoj a lidskoprávní činnost.
Bakhrom Chamrojev byl odsouzen k 13 letům a 9 měsícům odnětí svobody. Jeho pronásledování bohužel pokračuje i v trestanecké kolonii: je známo, že Bachrojevovi byl odebrán korán, byla mu odepřena lékařská péče a když na toto jednání chtěl podat stížnost, byl brutálně zbit, v důsledku čehož ztratil vědomí. Právník se s ním mohl setkat až po dvou týdnech. 9. února byl přeřazen na samotku z důvodu údajného porušení pravidel oblékání (ve dnech, kdy nedostával léky, se mu dělalo špatně, a musel si proto svléknout uniformu).


Více informací o jeho případu naleznete zde (v ruštině).


Napsat dopis

600020, Владимирская область, г. Владимир, ул. Большая Нижегородская, д. 67, ФКУ Т-2 УФСИН России по Владимирской области, Хамроеву Бахрому Мардоновичу, 1963 г. р.