NATALIJA FILONOVA

08. únor 2024

62 let, lidskoprávní aktivistka a novinářka

Natalija Filonova se narodila 7. listopadu 1961 a žila ve městě Ulan-Ude v ruském Burjatsku. Působila jako spolupředsedkyně regionální pobočky demokratického hnutí Solidarita, pracovala jako novinářka, lidskoprávní aktivistka a redaktorka nezávislých novin. Stará se o postižené dítě, které do své péče převzala po smrti jeho matky.
Dne 24. září 2022 se Natalija Filonova spolu s dalšími desíti účastníky účastnila živého vysílání na YouTube kanálu lidskoprávní aktivistky Naděždy Nizovkiny. Akce se konala na Divadelním náměstí v Ulan-Ude a byla pokojná, nebyly na ní žádné plakáty ani mikrofony a většinu účastníků tvořily ženy.
Všichni účastníci včetně Filonové byli ale zadrženi. Oficiálně je ale obviněna z toho, že udeřila dva policisty a jednomu z nich údajně poškrábala obličej kuličkovým perem, k čemuž údajně došlo 26. září 2022 před budovou soudu v Ulan-Ude, kam byla odvezena.
Natalija Filonova s tím obviněním nesouhlasí a to, co se jí stalo, označuje za „předem plánovanou provokaci“. V srpnu 2023 byla odsouzena ke dvěma letům a deseti měsícům vězení.


Více informací o jejím případu naleznete zde (v ruštině).


Napsat dopis

669511, Иркутская область, Эхирит-Булагатский район, п. Бозой, ФКУ ИК-11 ГУФСИН России по Иркутской области, Филоновой Наталье Ивановне, 1961 г. р.