Podporujeme vězněného historika Jurije Dmitrijeva

October 01, 2020 | [not available]

Společné prohlášení organizací Post Bellum (projekt Paměť národa), Gulag.cz, české pobočky Memorialu a Političtí vězni.cz

Jsme otřeseni rozhodnutím odvolacího soudu v Petrozavodsku na severozápadě Ruska, který zpřísnil trest historikovi Juriji Dmitrijevovi na 13 let trestanecké kolonie se zpřísněným režimem. Nesmírně si práce tohoto odborníka vážíme. Patří k těm nemnoha dosud nezastrašeným historikům, kteří navzdory „putinovskému“ režimu dál odhalovali temné chvíle ruské historie a místa spjatá s komunistickými zločiny v době Sovětského svazu. Ponižující obvinění z kriminálních činů považujeme za absurdní, vyvrácené už předchozími soudy, které má za cíl zničit pověst a dílo tohoto váženého a bezúhonného člověka. Stejně jako ruské nevládní sdružení Memorial považujeme pana Jurije Dmitrijeva za politického vězně v Rusku.

Děkujeme za postoj českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který rozhodnutí soudu označil za skandální. Od politiků a osobností naší společnosti bohužel příliš neslyšíme slova podpory Jurije Dimitrijeva. Prosíme je a žádáme, nemlčme k takovému utrpení, nespravedlnosti, zastaňme se tohoto ruského historika.

Kdysi i v Československu političtí vězni či pronásledovaní disidenti dehonestovaní obviňováním z údajných kriminálních zločinů potřebovali mezinárodní zastání, které se jim dostávalo i z nejvyšších míst západní demokracie. Je naší povinností zastat se těch, na kterých je pácháno takové bezpráví.

My, organizace Post Bellum (projekt Paměť národa), Gulag.cz, česká pobočka Memorialu, Političtí vězni.cz vyjadřujeme podporu Juriji Dmitrijevovi! Jeho mnohaletá práce, během níž vybudoval důstojný památník na místech masových poprav tisíců lidí mnoha národností včetně Čechů, přispívá nejen k poznání temné sovětské minulosti, ale i k vyrovnání a smíření mezi národy. I proto navrhujeme Jurije Dimitrieva na Nobelovu cenu míru.

Vítáme kohokoliv, kdo toto naše přesvědčení sdílí. Děkujeme. 

Čtěte také:
- Odvolací soud zpřísnil trest Juriji Dmitrijevovi na 13 let.
- Podrobný popis případu Jurije Dmitrijeva
- Petice Vladimiru Putinovi za ukončení pronásledování Jurije Dmitrijeva
- Případ Jurije Dmitrijeva. Krátce před rozsudkem