Světlo pro Memorial: Demonstrace na podporu nespravedlivě stíhané ruské organizace

December 14, 2021 | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Dne 13. 12. 2021 se před ruským velvyslanectvím v Praze uskutečnila událost na podporu ruských Memoriálů, které v současnosti čelí bezprecedentnímu pokusu o likvidaci ze strany ruských úřadů.

Po setmění se na Náměstí Borise Němcova, symbolicky pojmenovaném po zastřeleném ruském opozičníkovi, sešla padesátka lidí, kteří se zapálenými svíčkami a lucernami přišli vyjádřit podporu všem stíhaným členům ruských Memoriálů. Po úvodním slovu předsedy české pobočky Memorial Česká republika Štěpána Černouška jsme si připomněli význam, který sdružení v Rusku má, jeho úlohu jak v odhalování a informování o sovětských represích, tak v následné práci s přeživšími a pamětníky těchto temných dob.

„Memorial není organizace, ale idea,“ zaznělo nad zapálenými svícemi do tvaru M. „Je to způsob, jak uchovávat paměť o minulosti, jak s ní pracovat a po dlouhou dobu byl Memorial zárukou, jak se vyvarovat podobných zločinů v budoucnu.“

Mnozí účastníci, především z ruské emigrantské komunity, se podělili o své vzpomínky a zkušenosti s Memorialem. Rodiny některých z nich byly přímo vystaveny stalinským represím. „Pokud skutečně dojde k likvidaci sdružení, bude to znamenat další krok ruského státu zpět do temnoty totality, kam už zcela jistě míří.“

Večerní akce se také zúčastnil senátor Marek Hilšer, který je zároveň jedním ze zakladatelů platformy Přátel svobodného Ruska. Zavzpomínal, jak se v Moskvě osobně setkal s představiteli ruského Memoriálu a ubezpečil, že Parlament pečlivě sleduje situaci v Rusku a je připraven nabídnout nespravedlivě stíhaným Rusům pomoc.

Akce se uskutečnila v předvečer druhého zasedání soudu v Moskvě s ruskými Memorialy, v nichž ruská prokuratura trvá na likvidaci organizací. Smyšlená obvinění, která se zakládají na absurdních administrativních a účelově přijatých zákonech, mají za cíl zadupat do země poslední zbytky občanské společnosti.