Sovětské dědictví Ruska: Debata s Memorialem

February 10, 2020 | Zdroj: 

Memorial ČR

Debata se zástupci Memorialu z Moskvy, Petrohradu a Permu, která se uskutečnila 10. února ve Skautském institutu v Praze.

Sdružení Memorial v Moskvě v nejnovější sérii soudních řízení dostalo pokutu přes pět milionů rublů (téměř dva miliony korun) za údajné neuvedení na svých sociálních sítích informace o zařazení na seznam zahraničních agentů. Blíží se datum rozsudku nad neprávem vězněným historikem Jurijem Dmitrijevem, který objevil popraviště obětí Velkého teroru v Sandarmochu v ruské Karélii. Memorial v Permu se místní orgány na podzim snažily zlikvidovat tím, že mu daly pokutu za nelegální těžbu lesa – ve skutečnosti za to, že uklízeli starý opuštěný hřbitov u vesnice, kam byli za Stalina deportování Litevci a Poláci. A situace kolem unikátního muzea Perm-36 vybudovaného na místě bývalého pracovního tábora.

Toto vše byla témata besedy, která se uskutečnila v pondělí 10. února od 19 hodin ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze a kterou jsme pořádali spolu s Fakultou sociálních věd a sdružením Gulag.cz. Zúčastnili se jí Jan Račinskij (Memorial Moskva a předseda správní rady Mezinárodního Memorialu), Dmitrij Pritykin (Memorial Petrohrad), Robert Latypov (Memorial Perm) a Taťána Kursina, zakladatelka muzea Perm-36.