Ruská kancelář Mezinárodního Memorialu byla napadena

October 15, 2021 | Zdroj: 

Mezinárodní Memoriál

Dne 14. října 2021 do kanceláře Mezinárodního Memorialu v Moskvě, které konalo veřejné promítání filmu „Pan Jones“ polské režisérky Agniezky Holland, vtrhla skupina útočníků s cílem narušit akci, která byla předem povolena ruskými úřady.

Dne 14. října 2021 se v kanceláři Mezinárodního Memorialu v Moskvě konalo veřejné promítání filmu „Pan Jones“ polské režisérky Agniezky Holland. Promítání se konalo v rámci festivalu Dokumentární středa ve spolupráci s Polským kulturním centrem. Polské kulturní centrum k promítání filmu získalo souhlas Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace.

Akce byla zahájena v 19:00, ale kolem 19:20 se do budovy prodrala skupina 20-25 lidí s natáčecím zařízením. Následně zablokovali scénu, křičeli urážlivé výroky a snažili se vyprovokovat ke konfliktu pořadatele a diváky, kteří se nacházeli v konferenčním sále.

Zaměstnanci Mezinárodního Memorialu zavolali policii, ale do jejího příjezdu (okolo 20:00) většina útočníků odešla, nicméně několik z nich se na místě zdrželo až do jejich příjezdu. Chování příslušníků ozbrojených složek bylo, mírně řečeno, podivné. Z nejasného důvodu označily akci Mezinárodního Memorialu za nelegální (což nebyla pravda, promítání mělo souhlas ministerstva zahraničí) a nejevily žádný úmysl hledat a zadržet ty, kteří narušili promítání. Zaměstnancům a divákům, kteří se akce účastnili, bylo zakázáno opustit budovu, těm, kteří se o to pokusili, policisté velmi tvrdě v odchodu zabránili, někdy i s použitím fyzické síly.

Od všech zaměstnanců i diváků, kteří zůstali na místě promítání, si policie vyžádala vyplnit formulář o události, přičemž všichni museli předložit detailní osobní údaje a informace o tom, zda byli někdy trestáni. Zaměstnanecký vchod do budovy byl zvenku zablokován pomocí pout. Všichni přítomní v kanceláři Mezinárodního Memorialu byly fakticky ve stavu zatčených, aniž by k tomu byl důvod. Na výzvu, aby policisté objasnili důvod zadržení účastníků, policisté nereagovali.

Policisté, z nichž většina odmítla sdělit svoje jméno, až do půlnoci do budovy odmítli vpustit advokáta. Okolo půlnoci nařídili, aby jim byly vydány kamerové záznamy, v důsledku čehož kamery byly vypnuty a budova zůstala téměř bez ochrany.

Kancelář Mezinárodního Memorialu byla odblokována až po jedné hodině v noci následujícího dne 15. října. Popis těchto událostí zachytily kamery. Zaměstnanci Mezinárodního Memorialu podali trestní oznámení na policii a nyní čekáme na další vývoj situace.

Dne 15. října 2021 Polský kulturní institut v Moskvě v reakci na tyto události vydal prohlášení:

Napadení promítání filmu polské režisérky Agniezky Holland „Pan Jones“, které se konalo 14. října v moskevské kanceláři Memorialu, agresivní skupinou mladých lidí v maskách považujeme za útok na historickou pravdu a na právo na její šíření. Není náhoda, že se obětí agrese stal právě tento film. Vypráví totiž o tom, jak se v 30. letech stalinovým úřadům v SSSR z velké části podařilo – lhaním, manipulacemi a vydíráním – donutit svět zamlčet fakta a neuvěřit v Hladomor způsobený kolektivizací, který tehdy zabíjel obyvatele sovětských vesnic. Ti, kteří dnes vyslali tuto skupinu pachatelů na promítání tohoto konkrétního filmu, se staví na stranu stalinských úřadů a chtěli by znovu umlčovat historickou pravdu o tomto zločinu. Jsme proto rádi, že promítání filmu „Pan Jones“ nebylo překaženo, ale pouze narušeno a poté, co útočníci utekli, promítání – v plném sále – proběhlo až do konce. Rovněž vyjadřujeme solidaritu s našimi partnery z Memorialu, jehož kancelář se stala terčem útoku zločinné agrese. Zároveň oznamujeme, že Polské kulturní centrum v Moskvě poté, co získá souhlas držitelů autorských práv, film „pan Jones“ bude promítat online na internetu.