K rozsudku nad Jurijem Dmitrijevem

July 22, 2020 | [not available] | Zdroj: 

Vedení Mezinárodního Memorialu www.memo.ru

Historik Jurij Dmitrijev byl dnes odsouzen k 3,5 letům v trestanecké kolonii se zpřísněnou ostrahou. Soud v Petrozavodsku jej zprostil obžaloby z nezákonného držení zbraní, výroby pornografie a sexuálního zneužití, nicméně uznal obvinění z "násilné činnosti sexuálního charakteru ve vztahu k nezletilým".

Přestože u takovéhoto obvinění je běžně nejnižší hranice 12 let, Dmitrijev dostal "pouze" 3,5 roku, které téměř odpovídají době, kterou už strávil za mřížemi ve vazbě. Na svobodu tak vyjde v listopadu. Správní rada Memorialu k tomu vydala následující prohlášení:

Dnes, 22. července 2020, skončil vleklý soudní proces v případu Jurije Dmitrjeva odsuzujícím rozsudkem dle části vznesených obvinění - 3 roky a 6 měsíců.

Navzdory zjevné mírnosti trestu ve srovnání s 15letým vězením požadovaným státním zastupitelstvím není tento trest spravedlivý.

Absolutní neopodstatněnost obvinění byla zřejmá od samého začátku. A takový rozsudek za tak závažné obvinění znamená jedinou věc - obžaloba nemá žádný důkaz o skutečné vině Dmitrijeva za násilné činy sexuální povahy ve vztahu k jeho nezletilé adoptivní dceři.

Nicméně tato obvinění již Juriji Dmitrijevu vzala více než tři roky svobody a zmrzačila osud jeho adoptivní dcery.

Prohlášení Mezinárodního Memorialu, 22. července 2020