Film "Strážci paměti"

October 26, 2022 | Zdroj: 

Memorial Česká republika

Natočili jsme dokumentární film o ruském sdružení Memorial, o jeho likvidaci a vyhrocené situaci po začátku války na Ukrajině, kdy mnozí členové Memorialu byli nuceni Rusko opustit. Někteří zamířili do České republiky...

Ruské sdružení Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. Za více než 30 let své práce dalo dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnohým jeho pracovníkům hrozí perzekuce. Co bude Memorial dělat dál? A jak s tím souvisí Česká republika?

Slavnostní premiéra filmu se konala v pondělí 24. října v pražském kině Evald (Národní 60/28, 110 00 Nové Město) od 20.00 hodin. Po projekci následovala diskuze s představiteli ruského Memorialu - Jelenou Žemkovou, Borisem Bělenkinem a Robertem Latypovem, kteří zároveň vystupovali ve filmu. Režisér Tomáš Polenský film uvedl několika postřehy z natáčení.

Promítání se uskutečnila také v rámci debat o současné situaci v Rusku ve středu 19. října v Olomouci a ve čtvrtek 20. října v Brně.

V rámci festivalu Kulturus proběhne promítání 4. listopadu v prostorách Langhans v Praze 1.
Na Den lidských práv, v den předání Nobelovy ceny Memorialu, plánujeme promítání filmu v Městské knihovně v Praze.

Film je možné zhlédnout také na portále DaFilms.

V případě zájmu o promítání a případnou diskusi nás kontaktujte na info@gulag.cz.

Strážci paměti (Česká republika, 2022)

Scénář, režie a střih: Tomáš Polenský
Námět: Štěpán Černoušek
Kamera: Tomáš Polenský, Petr Juračka, Igor Suvorov
Produkce: Tereza Soušková
Dramaturgie: Vojtěch Dudek
Mix zvuku: Pavel Matyáš

© Gulag.cz © Memorial ČR