Dopis senátora Marka Hilšera Juriji Dmitrijevovi

November 05, 2020 | [not available] | Zdroj: 

Český Memorial

Senátor Marek Hilšer zaslal osobní dopis vězněnému historikovi Juriji Dmitrijevovi. S laskavým svolením znění dopisu publikujeme.

Milý Juriji Alexejeviči,

posílám Vám srdečné pozdravy z Prahy. Rád bych Vám z České republiky vyjádřil velkou podporu ve Vaší nelehké situaci a také poděkování za Vaši práci. Jsme Vám velmi vděčni, že díky Vaší celoživotní činnosti známe jména Čechů popravených v Karélii v době Velkého teroru i místo jejich posledního odpočinku. Velice si ceníme Vaší práce, která přináší bolavou historickou pravdu ale i usmíření mezi našimi národy. O to víc je pro nás nepochopitelné, že za svou činnost nyní trávíte dlouhý čas ve vězení. Zní to jako z nějakého románu Franze Kafky, ale je šokující, že se nejedná o fikci, ale o skutečnost.

Vězte, že i v České republice nadále budeme bedlivě sledovat vývoj Vašeho případu a budeme bojovat za pravdu a za Vaše okamžité propuštění. Jako lékař si umím představit v jak stresujícím prostředí se nyní nacházíte a jak neblahý vliv na Vaše zdrav í může mít. Máte můj obdiv za sílu a výdrž, s jakou celou situaci zvládáte. Velice na Vás myslím a těším se, až se osobně setkáme třeba na půdě českého Senátu. Máte mé pozvání a jsem přesvědčen, že se brzy uskuteční.

Marek Hilšer,
lékař, senátor, prezidentský kandidát

Podrobnosti o případu Jurije Dmitrijeva najdete ZDE.