Připravujeme besedu o Andreji Sacharovovi

07. září 2023

Na 13. září jsme pro vás spolu s Národní knihovnou ČR – Slovanskou knihovnou a organizací Gulag.cz připravili besedu věnovanou ruskému jadernému fyzikovi, disidentovi a nositeli Nobelovy ceny míru Andreji Sacharovovi.

Akce s názvem „KGB proti Andreji Sacharovovi: odposlouchávání – sledování – pomluvy – izolace“ se uskuteční ve středu 13. září 2023 od 17:00 v zasedacím sále Národní knihovny ČR (Klementinum 190, Praha 1).

Andrej Sacharov se podílel na vývoji atomové a vodíkové bomby a stal se významným lidskoprávním aktivistou a hybatelem změn v SSSR v období Perestrojky. Beseda v pražském Klementinu se uskuteční u příležitosti vydání knihy „Objekt sledování. KGB proti Andreji Sacharovovi“. Ta přes neutěšenou situaci v letošním roce vyšla v Moskvě díky sdružení Memorial. Besedy se zúčastní jeden z autorů, historik a ředitel knihovny ruského sdružení Memorial Boris Bělenkin, a český novinář a bývalý disident Jan Urban, který se s Andrejem Sacharovem osobně setkal v Moskvě koncem 80. let. Tlumočení bude zajištěno.

Událost najdete také na Facebooku: https://www.facebook.com/events/688515873328712.

Jste srdečně zváni!