Podívejte se na film o Memorialu „Znovu nepřátelé lidu“ v češtině

13. leden 2022

Ve spolupráci s Havel Channelem a kanálem Dožď přinášíme film o ruském Memorialu, který můžete shlédnout zdarma online s českými titulky.

V polovině listopadu byly doručeny žaloby na zrušení hned dvěma organizacím ruského společenství Memorial. Záhy poté do Memorialu dorazil reportér kanálu Dožď Konstantin Goldenzweig, aby o historii, práci i pohnutých dnech před soudním přelíčením natočil reportáž.

Výsledkem je film, který mapuje nejen počátky organizace sahající do druhé poloviny osmdesátých let gorbačovovského Sovětského svazu, ale i podhoubí z něhož tato organizace vyrostla. 28. a 29. prosince byly Mezinárodní Memorial i Lidskoprávní Centrum Memorial verdikty dvou soudů zrušeny. Hlavním bodem obžaloby bylo porušení zákona o zahraničních agentech, tedy povinnost označovat veškeré materiály příslušným označením (mimochodem televize Dožď má stejnou povinnost).

Jak probíhalo shromažďování svědectví o Gulagu v poststalinském Sovětském svazu? Co vadí na zaplňování bílých míst historie představitelům moci dnes?

Televizní kanál Dožď je z velké části podporován příspěvky diváků, přesto se rozhodl tento dokument bezplatně zpřístupnit ruské veřejnosti, projekce probíhají na mnoha místech po celém Rusku. Přidávají se další místa v zahraničí, Českou republiku nevyjímaje.